J ak można się przygotować na pierwszą lekcję jazdy konnej?

Jazda konna to wspaniała, szlachetna umiejętność, która doskonale wpływa na naszą kondycję fizyczną i dobre samopoczucie. Dzięki jeździe konnej możemy aktywnie i atrakcyjnie spędzić czas na świeżym powietrzu, a kontakt ze zwierzęciem pomaga się odprężyć i zregenerować. Jeździectwo jest sportem, który angażuje mięśnie całego ciała, szczególnie wzmacnia nogi i brzuch, kształtuje prawidłową postawę ciała, wzmacnia układ krążenia. Przede wszystkim jednak obcowanie z koniem pomaga pozbyć się stresu, zrelaksować po trudach codziennego dnia - jeździec musi być skupiony na sobie i tym, co aktualnie robi, nie ma czasu na rozmyślanie o troskach. Ponadto jazda konna uwrażliwia, uczy odpowiedzialności i samodyscypliny oraz wzmacnia poczucie własnej wartości.


Zanim pojedziesz na ranczo - jak przygotować się do pierwszej lekcji jazdy konnej?

Przygodę z nauką jazdy konnej najwcześniej można zacząć między 7 a 8 rokiem życia. W tym wieku dzieci mają już dość długie i silne łydki, aby mogły sterować koniem w czasie jazdy. Nie ma jednak żadnych przeciwskazań, żeby nie oswajać dzieci z koniem w młodszym wieku. Maluchy w czasie jazdy na kucyku pozostają pod opieką dorosłych, którzy cały czas muszą je asekurować, niemniej jednak obcowania z tym pięknym zwierzęciem na pewno sprawi im wiele radości i zachęci do późniejszej profesjonalnej nauki jazdy konnej. Warto poczytać o koniach, żeby wiedzieć czego można się po nich spodziewać i jak się z nimi obchodzić. Jest też wiele pięknie ilustrowanych książek dla dzieci o tematyce jeździeckiej, które na pewno zachęcą je do zaprzyjaźnienia się z tym sportem.


Jak przygotować się do pierwszej lekcji jeździectwa?

Na początek należy zwrócić uwagę na:

kask jeździecki z atestem - nie musimy takiego kupować na pierwszą lekcję, ponieważ większość szkół jeździeckich wypożycza go nieodpłatnie swoim uczniom,
odpowiednie obuwie - buty powinny okrywać całą stopę i dobrze się na niej trzymać (klapki, sandały, balerina są nieodpowiednie), mogą to być buty sportowe o twardej podeszwie (dzięki niej będzie nam wygodnie trzymać stopę w strzemieniu), z czasem warto zainwestować w specjalistyczne obuwie do jazdy konnej, takie jak sztylbety.
strój, który nie będzie krępował ruchów, spodnie z długimi nogawkami chroniące przed otarciami.

Nauka jazdy konnej na Ranczu Gościszów

Kiedy już wiemy trochę o koniach, przygotowaliśmy strój i już nie możemy doczekać się pierwszej jazdy, trzeba jeszcze pomyśleć, gdzie najlepiej rozpocząć przygodę z jeździectwem. Wybór szkoły jest bardzo ważny. Powinna w niej panować przyjazna atmosfera dla uczniów, którzy zostaną otoczeni profesjonalną i życzliwą opieką wykwalifikowanych  instruktorów. Powinniśmy też zwrócić uwagę na los koni: czy są one odpowiednio traktowane, czy szanuje się ich wysiłek i czy mają dobre warunki do życia.

Wspaniałym ośrodkiem rekreacyjno- sportowym, w którym warto rozpocząć naukę jazdy konnej w okolicach Bolesławca i Lubania, jest Ranczo Gościszów. Pierwsza lekcja jeździectwa rozpoczyna się od wizyty w stajni, a także od zasad zachowania bezpieczeństwa podczas jazdy konnej. Nauka jeździectwa na tym ranczu to prawdziwa przyjemność i niezapomniana przygoda. Jeśli mieszkacie w okolicach lub w takich miastach jak Lubań, Bolesławiec, Zgorzelec i Legnica - serdecznie zapraszamy na jazdę konną na naszym Ranczo. 


Jazda konna - samo zdrowie! Korzyści jakie odnosimy z jazdy konnej. Jazda konna w terenie.

Polecane posty

Jazda konna - samo zdrowie! Korzyści jakie odnosimy z jazdy konnej.

26/03/2021, by Ranczo Gościszów

Czytaj więcej

Czego mogą nas nauczyć konie?

26/04/2021, by Ranczo Gościszów

Czytaj więcej