">

Konie pomagają człowiekowi od tysięcy lat. Te majestatyczne zwierzęta dawniej były wykorzystywane głównie do prac polowych i jako środek transportu. Dziś konno jeździmy głównie w celach rekreacyjnych i sportowych, np. w takich miejscach jak stadnina "Ranczo Gościszów" niedaleko Bolesławca. Powstało ono z miłości i pasji do tych pieknych, towarzyszących człowiekowi od wieków zwierząt.

A od kiedy człowiek hoduje konie?

Według niektórych źródeł, po raz pierwszy konie udomowiono już 3,5 tysiąca lat p. n. e. na terenie północnego Kazachstanu. W Europie natomiast przypada to na okres 1,5 tysiąca lat p. n. e.. Niegdyś były to najpopularniejsze zwierzęta pociągowe, ale wraz z postępem technicznym wyparły je maszyny, takie jak samochody, pociągi, traktory czy kombajny. Na świecie znane jest około 207 ras koni. Średnia długość życia konia to 25-30 lat. Najdłużej żyjący przedstawiciel tego gatunku nazywał się Old Billy i dożył 62 lat. Co ciekawe, wiek koni określa się po ich uzębieniu. Konie potrzebują bardzo mało snu w ciągu doby, bo zaledwie 3 godziny. Potrafią natomiast spać zarówno na leżąco jak i na stojąco. Jeśli chodzi o wyścigi i trenowanie koni - to pierwsze zapisy o takim treningu  pochodzą z Bliskiego Wschodu i datuje się je na ponad 3400 lat temu. Grecy ścigają się od 2700 lat. Wraz z rozwojem tej dyscypliny, sporty konne pojawiały się w kolejnych państwach, a w Imperium Rzymskim rozgrywano około 100 wyścigów dziennie!

Co daje kontakt z koniem? Dlaczego jest taki cenny?

Zajęcia z końmi to jedna z popularnych form rehabilitacji psychoruchowej. Ten rodzaj terapii wykorzystuje się zarówno u dzieci, jak i osób dorosłych. Tę formę leczenia nazywa się hipoterapią i często wykorzystuje się w pomocy osobom niepełnosprawny. Obcowanie z końmi wywiera duży wpływ na człowieka. Pozytywnie wpływa na zdrowie nie tylko chorych, ale i na zdrowe, sprawne lecz poszukujące intensywnego relaksu osoby. Mówi się, że ludzie zajmujący się jazdą konną łatwiej nawiązują kontakty społeczne i wpływa to na ich samoocenę. To także po prostu świetna pasja, w której łatwo się zakochać, by później latami rozwijać swoje umiejętności i pielęgnować kontakt z końmi.

Gdzie można pojeździć konno w okolicach Bolesławca, Lubania, Zgorzelca i Legnicy?

Jeśli chcesz skorzystać z usług jazdy konno w okolicy Bolesławca, warto wybrać stadninę "Ranczo Gościszów".  Jest to rekreacyjno-sportowy, nowoczesny ośrodek jazdy konnej, znajdujący się w małej miejscowości Gościszów - na trasie łączącej Bolesławiec, Lubań, Zgorzelec z Legnicą. Stadnina oferuje zajęcia z nauki jazdy konnej, prowadzone przez wykwalifikowanych instruktorów. Treningi dostosowane są do poziomu, więc odnajdą się tutaj zarówno początkujący, jak i jeźdźcy z większym doświadczeniem. "Ranczo Gościszów" oferuje naukę jazdy konno w przystępnej cenie. Cennik jest bardzo przyjazny dla klienta i zawiera różne warianty. Wykupić można zarówno pojedyncze jazdy i treningi, by móc poznać tę dyscyplinę i zakochać się w niej, a także długoterminowe karnety, znacznie bardziej opłacalne. Jazda konna to fascynujące i bardzo korzystne dla człowieka hobby. Warto skorzystać z bliskości  "Rancza Gościszów" niedaleko takich miejscowości jak  Bolesławiec, Lubań, Zgorzelec i Legnica i w wolnym czasie odwiedzić ten piękny kawałek świata urządzony z sercem dla koni i dobrych ludzi!


Jazda konna - najlepszy trening Spraw radość swojej drugiej połówce - zaproś ją na jazdę konną

Polecane posty

Jazda konna w terenie.

26/04/2021, by Ranczo Gościszów

Czytaj więcej
pensjonat dla koni Legnica

Wakacje i konie

16/08/2021, by Ranczo Gościszów

Czytaj więcej