K onie to najlepsi nauczyciele charakteru!

Czego może nas nauczyć koń? Jazda konna, mimo że jest już rzadziej spotykaną umiejętnością niż dawniej, nadal zachowuje swoje pozytywne wartości i potrafi dać człowiekowi wiele korzyści. Dobrze wyjść z czterech ścian, oderwać się od szarej rzeczywistości blokowiska, by odetchnąć. Jeśli mieszkasz w okolicach Legnicy, Lubania, Zgorzelca czy Bolesławca - warto wybrać się na Ranczo Gościszów. Tutaj  kontakt z naturą samą w sobie i przebywanie na świeżym powietrzu w otoczeniu zwierzęcia oprócz pozytywnego, a wręcz terapeutycznego wpływu na zdrowie, ma także wpływ na psychikę człowieka. Obcowanie z koniem uszlachetnia, ćwiczy charakter oraz dobre cechy osobowości. 


Koń - nauczyciel szacunku

Konie, podobnie jak  ludzie, mają swoje własne charakterystyczne typy osobowości. O posiadaniu odrębnych charakterów i temperamentu świadczą ich reakcje i zachowania, a także niezwykła inteligencja. Całokształt osobowości koni zależy nie tylko od czynników genetycznych, ale także od czynników zewnętrznych i traktowania konia - on tak samo jak człowiek kształtuje swój charakter na przestrzeni lat mimo pewnego uwarunkowania genetycznego z którym się rodzi.


Typy osobowości koni:

  • lewopółkulowy introwertyk - jest pewny siebie, sprytny, może wierzgać/atakować i prowokować. Często jest ospały, niezainteresowany i szybko się nudzi, Jest leniwy i uparty, ale mimo wszystko ciekawski, dominujący, tolerancyjny.
  • prawopółkulowy introwertyk - to strachliwy, nerwowy, czuły, emocjonalny i niepewny siebie koń. Łatwo się płoszy i często jest spięty, niepewny oraz nieufny. Może kopać ze strachu, jest nieprzewidywalny.
  • prawopółkulowy ekstrawertyk - podobnie jak prawopółkulowy introwertyk jest strachliwy, nerwowy, czuły, emocjonalny, niepewny siebie i płochliwy. Dodatkowo jest bardzo impulsywny i czujny. Nosi wysoko głowę i nie może ustać w miejscu. Jest często nadpobudliwy i dużo biega.
  • lewopółkulowy ekstrawertyk - Tak jak lewopółkulowy introwertyk jest pewny siebie, dominujący, niezaangażowany, ciekawski i tolerancyjny. Wyróżnia się bystrością, charyzmą i chęcią do psot. Często ma własne pomysły, może gryźć/podszczypywać, ale mimo wszystko jest bardzo przyjazny.


Mimo wszystko, każdy typ osobowości konia uczy nas cierpliwości i szacunku do tego pięknego zwierzęcia. O żywą istotę musimy dbać i opiekować się nią, dzięki czemu pielęgnujemy umiejętność empatii i opiekuńczości, a co najważniejsze - uczymy się odpowiedzialności.

Gdzie spotkać konie? Jak znaleźć miejsce i konie dla siebie?

W  okolicach Lubania, Bolesławca, Zgorzelca, Legnicy możemy znaleźć ranczo Gościszów, gdzie mieści się profesjonalny plac do jazdy konnej. Panuje tam niezmiennie niezwykła i pełna szacunku do koni atmosfera. Ranczo Gościszów założone przez pasjonatów zapewnia wiele możliwości takich jak profesjonalna nauka jazdy konnej, czy możliwość organizacji imprez plenerowych, ognisk i półkolonii połączonych z jazdą konną. Warto znaleźć miejsce takie jak Ranczo Gościszów, aby zapoznać się z tymi pięknymi i szlachetnymi zwierzętami jakimi są konie.


Jazda konna w terenie. Wakacje i konie

Polecane posty

Jazda konna w terenie.

26/04/2021, by Ranczo Gościszów

Czytaj więcej

Nauka jazdy konnej to najlepszy prezent dla Twojego dziecka!

22/02/2021, by Ranczo Gościszów

Czytaj więcej