Nauka jazdy

Nauka jazdy konnej składa się z wielu etapów. Najczęściej zaczynamy swoją przygodę z jeździectwem od nauki czyszczenia koni, a później sięgamy nawet po międzynarodowe zawody. Tak naprawdę ciągle uczymy się nowych rzeczy. Nasz poziom jazdy nigdy nie stoi w miejscu i z czasem uczymy się nowych umiejętności. Musimy pamiętać, że każdy koń wymaga indywidualnego podejścia i użycia innych metod. Ważne jest wtedy odpowiednie potraktowanie konia. Tego wszystkiego możemy nauczyć się dzięki regularnym treningom jazdy konnej oraz pomocy dobrego instruktora.


 


 
Etapy zdobywania umiejętności w treningach jazdy konnej
Musimy pamiętać, że do każdego jeźdźca instruktor podchodzi indywidualnie! Każdy jest inny. Jedni uczą się czegoś szybciej, a drudzy wolniej. Instruktor idealnie dobierze nam ćwiczenia do naszego poziomu umiejętności.
Na pierwszej jeździe instruktor tłumaczy nam jak przygotować konia do jazdy. Następnie na ujeżdżalni wsiadamy na konia, regulujemy strzemiona i budujemy pewność siebie w siodle. Instruktor daje nam ćwiczenia na rozluźnienie i zaufanie oraz uczymy się trzymać wodze i kierować koniem.
Zazwyczaj na następnej jeździe instruktor bierze nas na lonże, powoli zaczynamy uczyć się kłusować. Kilka następnych jazd zazwyczaj to stęp, samodzielny kłus, wolty i zatrzymania. Nasze nogi muszą przyzwyczaić się do nowej pozycji. Gdy już dobrze radzimy sobie z kierowaniem i nasze nogi dobrze trzymają się w siodle, możemy spróbować pierwszego galopu na lonży. Gdy instruktor stwierdzi, że dobrze nam idzie może puścić nas z lonży i możemy samodzielnie galopować po placu.
Po nauce samodzielnego galopu możemy spokojnie jechać w teren i cieszyć się ładnymi widokami. Na dalszych jazdach możemy ćwiczyć jazdę przez drągi i małe krzyżaczki, aż po wysokie przeszkody, bądź figury ujeżdżeniowe.

Instruktor jazdy konnej
Kluczową rolę w czasie treningów pełni instruktor. Powinien on być doświadczony, dobrze znać naturę koni i instynktownie wyczuwać nastrój zarówno konia jak i jeźdźca. Taką możliwość dają tylko lata spędzone na hodowli koni. Doskonały instruktor myśli jednocześnie o dobru konia i jeźdźca oraz o dobraniu dobrych ćwiczeń do naszego poziomu jazdy. Taką właśnie kadrę spotkasz na naszym ranczo!


Ranczo Gościszów pomoże zdobyć Ci wszystkie umiejętności.  Jesteśmy otoczeni malowniczymi terenami, które umożliwiają  wyjazdy w teren na koniach dla zaawansowanych jak i intensywne treningi jazdy konnej z instruktorem dla początkujących. Instruktorzy są wykwalifikowani, mają indywidualne podejście do każdego, są mili i dbają o dobro konia i jeźdźca. Ranczo posiada pensjonat dla koni (możesz u nas zakwaterować swojego konia na dłużej), miejsce socjalne i dobrze przygotowane miejsca do jazdy konnej.  Zapraszamy wszystkich poszukujących miejsca do trenowania jazdy konnej w okolicach Lubania, Bolesławca, Zgorzelca i Legnicy na niezapomniane treningi i spotkania z pięknem natury.